Skip to content

*Новогодишна елка од шишиња*

December 16, 2011

Што? – Новогодишна елка од шишиња де 🙂

Зошто? Е “зоштото” е најбитно. Прво, ќе имаме убава елка од пластични шишиња кои инаку најверојатно би завршиле во контејнер заедно со друг отпад. Ние ќе се дружиме еден ден за време на правењето на елката, а сите вие може да помогнете или да фаќате сеир. Целта е многу корисна за сите- селектирање на отпадот и рециклажа-> посвесни граѓани за поубаво и почисто Скопје ^ ^

Кога? Правењето на елката ќе биде на 25 декември во Градски парк. Собирање шишиња секој ден до тогаш!

Што треба?

– Шишиња. Многу шишиња. За таа цел, смисливме дека најпогодно би било да одредиме ден и неколку места низ Скопје каде што ќе можете да ги оставите вашите ценети празни шишиња. Бидете фини и на 24 декември од 12 до 14 часот поминете и оставете ни шишиња.

 • Плато пред Универзална сала – таму ќе ве чекаме јас и Ивана
 • Бисер – ќе ве чека Ајродромскион
 • Карши хотел Бристол – ќе ја видите Тамара
 • Лептокарија – таму ќе ве чека Дарјан
 • Капиштец пред Беверли Хилс –ќе ве чека Јована

Цедиња- за елката да има лампиони 🙂

Скалпери– за сечење на шишињата, па ако не’ дружите во Градски Парк земете по еден скалпер од дома.

Ако ви се допаѓа идејата и сакате да помогнете, ама немате време или чисто ве мрзи, пак можете да помогнете. Се’ што треба да направите е да ги чувате шишињата до сабота, да ни пишете на Facebook или Twitter и некој ќе помине и ќе ги земе 🙂 Секој предлог е добредојден!

Кумановци– на 17ти или 24ти може да оставите шишиња кај Сања дома. За сега толку сме во можност да ја прошириме иницијативата, ама баш би било кул да инспирираме луѓе и од другите градови да направат нешто слично! И со тек на време, да ни стане навика да го селектираме отпадот и да се грижиме за градот исто како што се грижиме за сопствената куќа.

Друга работа, во понеделник е Св. Никола и сигурно или ја славите, или сте кај некого на слава. Па, како што кажа Јована, помогнете му на домаќинот околу ѓубрето а нам околу елката, соберете празни шишиња кога ќе си одите накај дома.

Не биди зелка, направи елка!

Се гледаме нареден викенд.

Advertisements
4 Comments
 1. Batko permalink

  Глупоќо, тој кафено шише како да е нашибано/убутано/спичено у млади зелени дундиња. Риспект за графичко решење кое не е дизајн него СПУШТАјн! Браво!

Trackbacks & Pingbacks

 1. Macedonia: Christmas Tree Made of Plastic Bottles · Global Voices
 2. ;-) Развигор » Македонија: Новогодишна елка од пластични шишиња
 3. Елката од пластични шишиња – мисија успешна! « Блогот на Тамара Атанасоска

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: